Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

River Raid


Nazwa gry: River Raid
Rok produkcji: 1983
Autor: Carol Shaw
Firma:
Typ: zręcznościowa

Spis Treści:
 1. Opis gry
 2. Konfiguracja gry
 3. Uruchamianie
 4. Sterowanie
 5. Zasady:
 6. Elementy:
 7. Koniec gry
 8. Znane mi błędy występujące w grze
 9. Jak grać
 10. High Score
 11. Skąd ściągnąć

Opis gry:

Hmm. Właściwie każdy szanujący się atarowiec grał w tą grę (a jeżeli nie to to powinien zagrać).Gra jest jedną z typu tych, w których trzeba zebrać jak najwięcej punktów, chociaż większość graczy gra raczej na ilość przebytych plansz niż na ilość zdobytych punktów. Przynajmniej w tej grze. Latasz w niej białym samolocikiem, scrollowanie planszy z góry na dół, zabijasz innych użytkowników rzeki ;), takich jak: inne samoloty, helikoptery, statki, balony. Odwiecznym pytaniem, które zadają sobie atarowcy od wieków brzmi: "Ile jest plansz w River Raid?". Pytałem się kilku osób i razem doszliśmy do wniosku, że plansze generowane są wg jakiegoś algorytmu (ale nie losowo), i jest ich teoretycznie nieskończenie wiele.

Konfiguracja:

Rozgrywkę konfigurujemy klawiszami SELECT i OPTION. Oba klawisze mają podczas konfiguracji gry to samo znaczenie (czyli obojętne który naciskamy). Przełączamy nimi numer gry (od 1 do 8). Od numeru gry zależy plansza, od której będziemy zaczynać gre i ilość graczy uczestniczących w grze. Oto ustawienia dla poszczególnych gier:
Numer gryIlość graczyPlansza początkowa
1
1
1
2
2
1
3
1
5
4
2
5
5
1
20
6
2
20
7
1
50
8
2
50

Uruchamianie gry:

Grę uruchamiamy wciskając przycisk START a następnie, lot zaczynamy poruszając joystick'iem w dowolną stronę, lub przyciskając FIRE.

Sterowanie:

Sterowanie przebiega za pomocą joystick'a przyłączonego do portu nr 1 dla gracza pierwszego i (jeżeli włączamy tryb Two-Players) joystick'a przyłączonego do portu nr 2 dla gracza drugiego. Za pomocą joystick'ów poruszamy bialym samolotem u dołu ekranu. Poruszając joystickiem w górę przyspieszamy lot samolotu, w dół - hamujemy, w lewo i w prawo - sterujemy samolotem, fire'rem strzelamy.

Zasady gry:

Ogólne:

Wygrać w grze raczej nie można, ze względu na ilość plansz.Można tylko zalecieć dalej niż inni. Samolotem należy latać pomiędzy brzegami rzeki, czarne obramowanie brzegu rzeki (skarpa) zatrzymuje pociski ale samolocikowi nic nie robi, zaś uderzenie w brzeg (oznaczony kolorem zielonym) zabija. Grę zaczynamy z czteroma życiami.

Przeciwnicy:

Na rzece oprócz naszego samolotu występują też przeszkadzajki w formie innych samolotów, helikopterów, statków, balonów, czołgów i mostów. Uderzenie w którąkolwiek z nich kończy się fatalnie dla nas, ale tez fatalnie dla przeszkadzajki, w którą uderzyliśmy. Zdarza się czasem przejść planszę uderzając w most ;), albo uderzyć w przeszkadzajkę i kiedy już myślimy że to już koniec gry, dostajemy dodatkowe życie za zebrane punkty (uderzenie w przeszkadzajkę niszczy ją, za co dostajemy punkty). Dodatkowe życie dostajemy za każde zebrane 10000 punktów (10000,2000,30000, itd.). Za zbijanie przeszkadzajek dostajemy odpowiednią ilość punktów, oczywiście zależną od rodzaju przeszkadzajki. Plansze liczone są w ilości mostów które rozbijemy. Poziom trudności w miarę przechodzenia następnych plansz rośnie.

Punktacja:

Oto punktacja zebrana w tabeli:

PrzeszkadzajkaNazwaIlość punktów
Statek
30
helicopter
60
balon
60
paliwo
80
samolot
100
helikopter strzelający
(pasiak) ;)
150
most
500
most z czołgiem
750

Wydarzenia:

W tabeli zebrałem też najważniejsze "wydarzenia" występujące w grze:


Numer planszy
Wydarzenie
1
Plansza wybieralna, rozpoczęcie gry. W tej planszy są tylko statki, helikoptery i paliwo (paliwo w dużych ilościach). Przeciwnicy nie poruszają się.
2
W tej planszy przeciwnicy zaczynają się poruszać.
3
Do listy przeciwników dochodzi balon.
5
Plansza wybieralna. Tutaj po raz pierwszy spotkamy nieprzyjacielski samolot.
7
Pojawiają się na brzegu czołgi strzelające w rzekę. Czołgi na mostach zaczynają strzelać.
13
Pierwszy helikopter strzelający (pasiak).
20
Plansza wybieralna.
30
Od tej planszy zaczynają się kłopoty z paliwem. Trzeba się nauczyć latać z pełną prędkością dla zmniejszenia zużycia paliwa.
50
Plansza wybieralna.

Elementy:

Przeciwnicy:

Statek
Dość duży i łatwy do zestrzelenia, ale słabo punktowany. Porusza się ze średnią prędkością. Pierwszy statek występuje w pierwszej planszy. Przez pewien czas nie porusza się. Poźniej zaczyna się poruszać od brzegu do brzegu (odbija się od brzegów).
Helikopter
Mniejszy od statku, czyli trudniejszy do trafienia, i lepiej przez to punktowany. Prędkość średnia, taka jak statku. Pojawia się już w pierwszej planszy. Zasady poruszania się tankie same jak statku.
Balon
Podobnej szerokości co helikopter, punktowany jak helikopter, jednak jest od niego wolniejszy. Pojawia się od planszy trzeciej. Zasady poruszania się takie same jak statku.
Samolot przeciwnika
Prędkość ma dużą, jest wąski, przez co trudny do trafienia. Dobrze punktowany. Samolot ten może wylatywać poza brzegi rzeki. Jeżeli wyleci poza planszę, to pojawia się wtedy po drugiej jej stronie. Trzeba na niego bardzo uważać.
Helikopter strzelający
(pasiak)
Pasiak różni się od zwykłego helikoptera tylko tym, że potrafi strzelać w stronę, w którą jest zwrócony. No i jeszcze tym, że jest dużo lepiej punktowany.
Czołg
Podjeżdża do rzeki i zaczyna w nią strzelać. Same pociski nie są groźne.Groźne są kiedy wybuchną na powierzchni rzeki (biale plamy). Czołgu nie można zbić, przynajmniej tego, który podjeżdża do rzeki daleko od mostu. Te które jadą drogą można zbić, rozbijając most, na który wjadą. Dostaje się wtedy dodatkowo 250 punktów.

Inne:

Biały samolot
Główny bohater tej gry. Samolot, którym sterujemy.
Most
Oddziela kolejne plansze od siebie. Zbicie go, powoduje przejście danej planszy. Jeżeli zbijesz go wtedy, kiedy przejeżdża przez niego czołg, dostajesz więcej punktów.
Paliwo
Stacje z paliwem, ważna część gry, bez paliwa nie zalecisz daleko. Można też je zbijać za punkty, ale tylko w pierwszych planszach. W następnych są coraz rzadsze i już nie można sobie na to pozwolić.

Dolny pasek:


Pasek informujący o stanie gry i naszego podopiecznego (samolociku). W lewym górnym rogu jest napis "p1 180". Pokazuje on ilość zdobytych punktów przez player'a nr 1. Pod nim napis "GAME 1" informujący o rodzaju gry. Rodzaje gry wypisałem wcześniej przy omawianiu konfiguracji gry. Na lewo od niego jest wskaźnik pokazujący ilość paliwa, które nam zostało. "F" oznacza pełny bak, a "E" - jesteśmy martwi :(. W prawym górnym rogu jest napis "hi 0". Pokazuje on największą zdobytą ilość punktów w grze (taki High Score bez inicjałów). Największe ilości punktów są przechowywane oddzielnie dla każdego rodzaju gry. Czasami w miejscu "hi" pokazuje się napis "p2". Jest to wtedy stan punktowy gracza drugiego. "Bridge 1" oznacza planszę w której aktualnie jesteśmy (numer mostu który mamy przed sobą). Zbicie mostu powoduje przejście do następnej planszy. Rysunki samolocików w prawym dolnym rogu pokazują ilość żyć, które mamy jeszcze do dyspozycji.

Koniec gry:

Koniec gry następuje wtedy, kiedy stracimy wszystkie życia. Jeżeli byliśmy dość dobrzy to nasz wynik zostanie wpisany do rubryki "hi".

Znane mi błędy występujące w grze:

W grze tej nie zauważyłem żadnych błędów.

Jak grać:

Oto kilka wskazówek, ktore pomogą ci grać w tą grę:
 1. Na początek zacznij od planszy pierwszej. Gra jest dość trudna więc nie próbuj się rzucać od razu na 50-tą planszę.
 2. W pierwszych planszach leć powoli i próbuj zestrzeliwać jak najwięcej przeciwników, a także paliwa (pamiętaj jednak żeby tankować), nachapiesz się więcej żyć i dzięki temu będziesz dłużej grał :).
 3. Naucz się szybko latać, w późniejszych planszach będzie to konieczne.
 4. Uważaj na samoloty. Potrafią się pokazać nie wiadomo skąd i wlecieć prosto w ciebie.
 5. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.
Powodzenia :).

High Score:

Jeżeli grałes w tą grę i uzyskałes dużą ilość punktów, prześlij mi e-maila (przypominam: adept_zap@i.mine.nu ) ze swoim nickiem i screenem z tej gry, udowadniającym ilość zdobytych punktów (wierzę w dobrą wolę internautów i w ich czyste sumienie, ponieważ nie mam niestety możliwości sprawdzenia jaki jest prawdziwy rekord internauty, więc please, nie oszukujcie). Minimalny pułap w tej grze to 30000 punktów.

Skąd ściągnąć:

Plik wykonywalny XEX: RiverRaid.xex 8 KB
Obraz dysku ATR: brak -
Muzyka z gry SAP: brak -

Pozdrawiam
Adept Zap


Ehhh... nostalgia... pamietam jak z kumplem pogrywalismy...
arp, 2005-08-09 21:15:13, 195.116.254.2

pami?tam t? gierke ju? od czasów 'Rambo' czy Atari2600 - troch? gorsza grafa, ale GRYWALNOS? niesamowita; RiverRaid na Atari 65XE to ju? by? cud - fajna grafika, mi?y d?wi?k, no i GRYWALNOS?. Nadal si? ni? bawi? ... i chyba nigdy mi si? ni
Benji, 2006-01-06 11:40:05, 83.25.133.130

autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)