Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Qmeg ver. 3.x - uzupełnienie


Ten krótki artykuł piszę po to, aby poprawić, oraz uzupełnić Wasze wiadomości o tym pożytecznym systemie. Tak się bowiem nieciekawie składa, że większość (o ile nie wszystkie) jego opisy w języku polskim pomijają pewne rzeczy, lub nawet podają błędne informacje, jeśli chodzi o klawisze funkcyjne. Chodzi mi o kombinacje z Control i Shift+Control, które działają w edytorze systemowym (MLM, DOSy i inne użytki, o ile systemowe przerwanie klawiatury nie jest zablokowane). Prawdy udało mi się dopiero doszukać w starym holenderskim Mega Magazine. Rzecz jest o tyle dziwna, że polskie opisy są właśnie tłumaczeniem tego artykułu i nie mam pojęcia, skąd mógł się wziąć ten tragiczny błąd...

...A mianowicie we wszystkich opisach znaczenie kombinacji klawiszy Control + 8 podawane jest jako: "działa podobnie jak break przy edytowaniu z klawiatury" (cytuję z pamięci). Jest to nieprawda! Jest to bowiem wektor użytkownika. Po naciśnięciu tej kombinacji system skacze do programu, którego adres jest podany pod adresem $0238! Jest to rewelacyjna funkcja, która może mieć różne zastosowania, np.:

- Przy częstym wychodzeniu z programu użytkowego do DOSa i powracaniu przez RUN możemy tam przepisać adres startowy, dla naszej wygody.
- Kombinacja może uruchamiać procedurę robiącą awaryjny save pamięci na dysk.
- Może uruchamiać procedurę sprawdzającą i ustawiającą gęstość dysku w stacji XF551.
- Może wskazywać adres startu menu Qmega. Przydatne np. w DOS Control, który po użyciu reset (nawet Select+Reset) odmawia ponownego uruchomienia przez RUN). Albo adres startu MLM.
- Jakąś procedurkę kontrolującą cokolwiek (przydatne dla koderów użytków).
I nieskończoną ilość innych zastosowań.

W większości opisów podaje się jedynie klawisze funkcyjne z Control+cyfra, pomijając inne, pozwalające konfigurować stację #1. A oto one:
- Shift + Control + N - stacja #1 normal.
- Shift + Control + U - stacja #1 ultra speed.
- Shift + Control + H - stacja #1 happy warp.
- Shift + Control + / - ramdysk A na stację #1.
- Shift + Control + Inverse - ramd. B na st. #1.

Warto zwrócić uwagę, że w wersji Qmega 3.8 (by Gumi/Tight) zamiast ultra speed jest toms turbo, ale mimo, że w menu włącza się je klawiszem T , w edytorze kombinacją włączającą toms turbo jest nadal Shift + Control - U . Można stąd wywnioskować, że Gumi przerabiając Qmega również nie znał tych kombinacji (inaczej chyba by je zmienił)!

Podsumowując, są to rzeczy bardzo przydatne i mam nadzieję, że od teraz wszyscy koderzy będą pamiętać, żeby nie uniemożliwiać używania tych klawiszy w swoich programach.

Jurgi II/Tristesse


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)