Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Orneta '97


Pewnego deszczowego popołudnia wyruszyliśmy całą bandą - Mitchel, Vasco, Jet, Axe, Nietoperek/AR, Charlie/AR i ja - a celem naszym była oczywiście stolica atarowców - Orneta! Jako, że dla większości z nas była to pierwsza wyprawa na QuaST party, a dla niektórych nawet pierwsza impreza, rolę przewodnika objął nasz strateg - niezastąpiony Vasco I Wspaniały. Już na początku okazało się, że ruszyliśmy za wcześnie i nie w tę stronę - mogliśmy jeszcze godzinkę sobie pomarudzić. Ale ruszyliśmy wreszcie pociągiem z Wrocławia przez Toruń... Niestety, nie spotkaliśmy ani delegacji Pentagramu (jak się potem okazało, nie byli oni na party), ani nikogo z Taquartu. Udało nam się zająć cały przedział i wkrótce wywiązała się dyskusja w co grać: pana, gówno, wojnę, pokera, czy może bierki magnetyczne (hej Jet!). Czas jednak upływał na dowcipach i skeczach, co omal nie wykończyło Jeta. Dłuższy postój mieliśmy w Toruniu, gdzie okazało się, że Zoltar X pisząc źrebaka miał nosa - wyszło na jaw, że Vasco jest nader łasy na cukier w kostkach. Do Olsztyna niestety jechaliśmy w tłoku - w tym samym czasie miał również miejsce piknik country, czy coś takiego. Za to w Olsztynie było już nieco atarowców i do Ornety ruszyliśmy w większej kompanii. Ja całą drogę przekimałem (jak większość z nas). Na miejscu okazało się, że strasznie leje, co dla moich sześcioletnich trampek okazało się zabójcze. Dobrze chociaż, że można było wejść od razu i opłatę uiścić później. Po rozpakowaniu sprzętu etc, czas upływał na odświeżaniu znajomości, zawieraniu nowych i miłych pogawędkach. Wieczorem odbył się pokaz starych dem na wszystkie atarowskie platformy. Szkoda tylko, że Big Screen był wynajęty na zbyt krótko i nie było czasu obejrzeć paru fajnych demek. Bufet był średni, niestety, nie był czynny całą dobę. Z bardziej charakterystycznych dań wymienić można zapiekanki 3.5 i 5.25 cala. Niestety, nie było informacji, w jakiej gęstości są sformatowane, co bardzo złościło Zoltara.

W czasie party minutą ciszy uczczono pamięć Bartmana, który zmarł tragicznie.

Tymczasem w sobotę zaczęły się upragnione kompoty. W ostatniej chwili zmieniono kolejność - najpierw miały się odbyć wszystkie msxy, potem gfxy, no i intro/demo. Van Eijk tak sprytnie wymyślił, żeby w czasie ST(e)/Falcon compos na sali był ktokolwiek. Zaczęło się od muzyki. Poziom na malucha był z pewnością wyższy, niż we Włocławku. Ciekawostka: dwie muzyczki w dziale ST(e) były komponowane na małym ATARI. Jedna z nich była najlepszą (wg mnie) w całym ST(e) msx compo. Potem grafika... może być. Big screen miał małą bezwładność i było widać interlace. No, ale przyszła pora na telesfora... eee, to jest intra i dema. Rozwaliły mnie 4 kilowe intra na Falcona... to trzeba zobaczyć. Interka na malucha były przyzwoite, choć nie było takiej rewelacji, jak Drunk Chessboard. Najlepsze było bez wątpienia interko More! Bit Bustersów. Zadebiutawali zaś Swordzi, a choć efekty w Elenium nie należały do aktualnie modnych, to wyglądało to cool. Mały się rozwija, oby tak dalej. Najlepszym dowodem jest to, że jeden z członków AR dał im 10 punktów. Potem demo compo... oj, miodzio! Wystawiono 9 prac (w tym 3 "crazy"), oraz 1 poza konkursem. Dużo śmiechu wzbudziło demko Animkomialsów "Too HARD 2". O dziwo, za nasze "De Themo" nie zostaliśmy zlinczowani, a nawet niektórzy dawali nam jakieś punkty! Zajebisty był też Asskisiel, hehe. A na poważnie? Najlepsze chyba było demo Excellentu, które było czarnym koniem w tym roku. Nieco namieszała grupa Tight. Z początku zobaczyliśmy dokładnie to samo, co na Intel Outside, tyle że szybciej. Ludzie już zaczęli dawać po 0 punktów, zanim pojawiły się nowe efekty. Największe wrażenie zrobiły dwa torusy cieniowane algorytmem Phonga, na ruchomym tle, w dodatku w 7 ramkach! Niektórzy zarzucali im animację. Ten efekt wart chyba jest 2 miejsca, ale początek mógł bardzo obniżyć noty. Dobre też było demko Mad Teamu. Po kompotach (od naszych dem aż się Big Screen zagrzał), puszczono nieukończone demo Quasimodosów. Wielka szkoda, że nie zdążyli, drugie miejsce mieliby na pewno murowane. Goraud zasuwał sobie w takim tempie, jakby to był zwykły druciak. Jak je skończą i wystawią, to może być naprawdę rewelacja.

Bardzo brzydki numer zrobili organizatorzy. Zamiast obiecanego Falcona za 1 miejsce XE demo compo nagrodą było jedynie Atari ST, Falcona zaś miał dostać ktoś ze sceny ST. Oj, przegięcie! Ktoś olał 90% uczestników party, nie usłyszałem nawet paru słów wytłumaczenia, czy wyjaśnienia.

Spodziewałem się wypuszczenia w Ornecie 3 zinów: Apocalypse Time, Debilizatora i Megata 3. Niestety, żaden z nich nie wyszedł, choć nieco podejrzałem dwa pierwsze. Za to swój oficjalny debiut (w demku Igor) miał nowy format graficzny - RIP. Jak się zorientowałem, jest to kolorowa wersja HIPa, a efekty są naprawdę warte uwagi. Warte odnotowania jest zakończenie wojny między AR i Swordami (najlepszy dowód, że Zoltar i Marcyś ponoć do spółki doprowadzili Vasca do stanu drastycznie wskazującego). Najwyższy czas, takie przepychanki bardzo szkodzą scenie.

Po pospiesznym skopiowaniu stuffu niedzielnym rankiem wybyłem do domu, gdzie dotarłem już po 16 godzinach...

Podsumowując: party było zajebiste, żadna impreza multi nie może się z Ornetą równać. Miejmy nadzieję, że party będzie i za rok, i za dwa, i dalej...

Jurgi/Fld

Od Vaska: To Miecio, Marcyś jest niewinny...

* * *

Orneta '97 - wyniki:

Msx Compo
MiejscePracaAutorPunkty
1.Porażka2Samuray & X-Ray789
2.Msc2DjV/BanKlan674
3.Cause it hurtsGreg/Tqa646
4.Potrawka of yeshoschfieshDex/AR622
5.Odgłosy z MarsaBlb/Cobra620
6.Szalone sandałkiBlb/Cobra599
7.FanaticMayonez/Cobra570
8.ZerosignJosh/Exl520
9.ExtremeGreg/Tqa514
10.TorusJosh/Exl492
11.RamolMiker/AR420
12.OutsiderMayonez/Cobra385
13.SinceJosh/Exl377
14.MuzolaAniara/Exl342
15.KoparaZoltar X/AR328

Gfx Compo
MiejscePracaAutorPunkty
1.GfxZ2Zajec/Sword677

2.TitusPiorun/BBSL671

3.Robo1Robuś/Sword659

4.GagadadaTitus/Shadows619

5.GfxVidol/Tight609

6.GfxZ1Zajec/Sword584

7.LandZajec/Sword577

8.JulieTitus/Shadows533

9.SamuraiWawrzyn/BBSL465

10.AntheaGepard/Dial434

11.TankTiger/New Generation355

12.X-ZoneTiger/New Generation291

13.GłowaQbk/OHP200

14.KlataQbk/OHP194

15.ŁydkiQbk/OHP194


Intro Compo
MiejscePracaAutorPunkty
1.More!Bit Busters813

2.EleniumSword739

3.Intro 97Apocalypse Raiders599

4.KrólikCharlie & Zoltar X394


Demo Compo
MiejscePracaAutorPunkty
1.VengeanceExcellent998

2.Total DazeTight869

3.IgorMad Team855

4.Trip 6Shadows793

5.Too Hard 2The Animkomials716

6.De ThemoAtari Anonimous564

7.Lame ErooptionMith/ind466

8.The AsskisielSolo, Lewis & Miker277

Dane zebrał, posortował & wklepał:

AXE

Artykuł pochodzi z magazynu Syzygy 3


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)