Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Kaboom!


Nazwa gry: Kaboom!
Rok produkcji: 1983
Autor: Larry Kaplan, Paul Willson
Firma:
Typ: zręcznościowa

Spis Treści:
 1. Opis gry
 2. Konfiguracja gry
 3. Uruchamianie
 4. Sterowanie
 5. Zasady
 6. Elementy
 7. Koniec gry
 8. Znane mi błędy występujące w grze
 9. Jak grać
 10. High Score
 11. Skąd ściągnąć

Opis gry:

Prosta gra zręcznościowa polegająca na zbijaniu paletkami bomb zrzucanych przez bandytę (terrorystę?) . Gra jest bardzo wciągająca i zapewnia zabawę na kilka godzin Objętościowo jest mala a grafika nie uderza po oczach.

Konfiguracja gry:

Po załadowaniu gry możemy ją skonfigurować klawiszami SELECT i OPTION. Klawiszem SELECT wybieramy tryb rozgrywki i ilość graczy. Oto zestawione tryby rozgrywki przełączane klawiszem SELECT:
lp ilość graczy tryb rozgrywki wybór konfiguracji gracza
1 1 gracznormalnypierwszego
2 2 graczynormalnypierwszego
3 2 graczy normalny drugiego
4 2 graczy pitch & catch pierwszego
5 2 graczy pitch & catch drugiego
W rozgrywce może uczestniczyć jeden lub dwoje graczy. W trybie rozgrywki normalnym bandytą steruje komputer a paletkami gracz (lub gracze). jeżeli pierwszy gracz skusi to wtedy traci życie i grę zaczyna gracz drugi , i tak na zmianę do wyczerpania się paletek. W trybie rozgrywki pitch & catch , gracze grają razem , czyli gracz numer jeden steruje paletkami a gracz numer dwa steruje bandyta. Gdy gracz pierwszy skusi to traci paletkę i nastepuje zmiana ról, gracz pierwszy steruje bandytą a gracz drugi paletkami. Zmiany nastepują do czasu utracenia wszystkich paletek. Przyciskiem OPTIONS wybieramy natomiast wielkość paletek dla danego gracza i kontroler jakim mają się gracze poslugiwać:
1 Sterowanie paddle'em i paletka duża
2 Sterowanie joystick'iem i paletka duża
3 Sterowanie joystick'iem i paletka mała
4 Sterowanie paddle'em i paletka mała

Uruchamianie:

Grę uruchamiamy wciskając przycisk START.

Sterowanie:

Paletkami lub bandytą sterujemy za pomocą joystick'a lub paddle'a, możliwe są tylko ruchy w prawo lub w lewo. Dodatkowo gdy sterujemy paletkami , przyciskiem FIRE w joystick'u (paddle'u) zgłaszamy gotowość do odebrania następnej serii bomb (gotowość na rozpoczęcie nastepnej planszy).

Zasady:

Jak w innych grach tego typu celem i tej gry jest uzbieranie jak największej ilości punktów. Robimy to zbijajac paletkami bomby , ktore zrzuca bandyta. Opuszczenie choćby jednej bomby powoduje wybuch wszystkich bomb aktualnie znajdujacych się na planszy , strate jednej paletki (tej położonej najniżej) i cofniecie o jedną planszę do tylu. W planszy tej wtedy jest wypuszczana polowa bomb , ktore normalnie wypuszcza bandyta. Zebranie wszystkich bomb , które bandyta wypuści w danej planszy powoduje przejście do planszy następnej. Wyjątkiem jest plansza nr 8, czyli ostatnia. Po jej przejściu (co nie jest bynajmniej łatwe) następna plansza tez jest planszą nr 8. Plansze różnią się szybkością spadających bomb (im wyższa plansza tym szybciej), ich ilością(im wyższa, tym więcej), gęstością ich spadania (co druga plansza ma gęstość spadania bomb dwa razy większą od normalnej) a także ilością punktów które się dostaje za zbicie bomby (ilość punktów za jedną bombę równa się numerowi planszy w której jesteś). Dane te zebrałem w tabeli:
aktualna plansza punkty za jedną bombę ilość zrzucanych bomb ilość zrzucanych bomb po stracie paletki maksymalna ilość punktów do zdobycia w danej planszy gęstość spadania bomb prędkość spadających bomb
1 1 10 5 10 pojedyncza mała
2 2 20 10 40 podwójna mała
3 3 30 15 90 pojedyncza średnia
4 4 40 20 160 podwójna średnia
5 5 50 25 250 pojedyncza duża
6 6 75 38 450 podwójna duża
7 7 100 50 700 pojedyncza bardzo duża
8 8 150 - 1200 podwójna bardzo duża
Wraz ze zmianą szybkości spadania bomb zmienia się także szybkość poruszania się paletki i bandyty. Gdy w grze uzbieramy wielokrotność 1000 (czyli 1000,2000,3000,4000,itd.) punktów dostajemy wtedy dodatkową paletke, ale tylko wtedy kiedy mamy mniej niż 3 paletki (gdy mamy trzy paletki nie dostajemy dodatkowej).

Elementy:

- to jest ten zły człowiek który zrzuca bomby
- paletki którymi sterujesz
- bomba , lepiej je wszystkie zbierać

Koniec gry:

Gre kończymy wtedy, kiedy stracimy ostatnią paletkę i jeżeli jesteśmy wystarczająco dobrzy, możemy się wpisac do listy najlepszych (czyli High Score). Wyjątkiem jest sytuacja kiedy gramy w trybie pitch & catch (punkty są wtedy wyświetlone w kolorze fioletowym , oznacza to że nie możemy się wpisać do High Score). Powód jest prosty, gdy gramy w tym trybie możemy sobie nabić dowolną ilość punktów, wystarczy tylko mieć joystick z autofire'em, ustawić paletki pod bandytą, włączyć autofire, i oglądać jak się punkty nabijają w zawrotnym tempie. Do High Score zapisujemy się za pomocą trzyliterowego inicjału, którego litery wybieramy poruszając joystick'iem (paddle'em) w prawo i lewo, a wybór litery potwierdzamy Fire'em. W High Score wyświetlone są inicjaly trzech najlepszych graczy.

Znane mi błędy występujące w grze:

Aktualnie znam tylko jeden bug istniejący w grze: 1)W planszach 7 i 8 może czasem dojść do przepuszczenia bomby z winy programu. Dzieje się to na skutek nie do końca dobrych procedur sprawdzających zderzenia, które nie sprawdzają się przy dużej szybkości spadających bomb i dużej szybkości poruszającej się paletki.

Jak grać:

Najlepszym sposobem jest wg mnie przepuszczanie specjalnie bomby zaraz przed zdobyciem wielokrotności 1000 punktów (skucha przy 900p,1900p,2900p,itd.). Cofamy się wtedy do poprzedniej planszy która jest łatwiejsza i nabijamy sobie dodatkowo kilka punktów, no i odzyskujemy w krótkim czasie straconą paletkę.

High Score:

Jeżeli grałes w tą grę i uzyskałes dużą ilość punktów, prześlij mi e-maila ze swoim nickiem i screenem z tej gry, udowadniającym ilość zdobytych punktów (wierzę w dobrą wolę internautów i w ich czyste sumienie, ponieważ nie mam niestety możliwości sprawdzenia jaki jest prawdziwy rekord internauty, więc please, nie oszukujcie). Minimalny pułap w tej grze to 3000 punktów.

Skąd ściągnąć:

Plik wykonywalny XEX: kaboom.xex 4 KB
Obraz dysku ATR: brak -
Muzyka z gry SAP: brak -

Pozdrawiam
Adept Zap


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)