Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Gremlins


Nazwa gry: Gremlins
Rok produkcji: ?
Autor: ?
Firma: ?
Typ: zręcznościowa

Spis Treści:

 1. Opis gry
 2. Konfiguracja gry
 3. Uruchamianie gry
 4. Sterowanie
 5. Zasady:
 6. Elementy
 7. Punktacja
 8. Koniec gry
 9. Znane mi błędy występujące w grze
 10. Jak grać
 11. High Score
 12. Skąd ściągnąć


Opis gry:

Następna gra zrobiona na podstawie znanego filmu. W grze tej kierujemy młodym chłopczykiem, a naszym zadaniem jest wybicie wszystkich gremlinów w pokoju za pomocą ostrego miecza. Grafika w grze jest ładna a muzyka średnia, gra tylko podczas planszy tytułowej i podczas przejścia do następnego levelu.

Konfiguracja gry:

Grę konfigurujemy klawiszami Option, Select, klawiszem * (gwiazdka) i # (hash). Klawisze Option i * (gwiazdka) zmieniają ilość graczy. Mogą to być:
 • Demo - bohaterem steruje komputer.
 • 1 player - gra na jednego gracza.
 • 2 player - gra na dwóch graczy. Gracze kierują swoim bohaterem na zmianę, gdy gracz pierwszy traci życie, swoją grę zaczyna gracz drugi, i tak na zmianę do wyczerpania się żyć.

Klawiszami Select i # (hash) zmieniamy początkową planszę, od której chcemy rozpocząć zabawę. Można rozpoczynać od plansz: 1, 3, 6, 9, 12, 15, 19, 23.

Uruchamianie gry:

Grę uruchamiamy klawiszem Start lub przyciskiem Fire w joysticku.

Sterowanie:

Sterowanie bohaterem przebiega za pomocą joysticka przyłaczonego do portu 1 dla gracza nr 1 i (jeżeli wybraliśmy grę dwuosobową) joysticka przyłączonego do portu 2 dla gracza nr 2. Gdy naciśniemy przycisk Fire w joyu to nasz bohater uderza wtedy mieczem. Oprócz tego klawiszem Shift robimy zdjęcie aparatem fotograficznym. Grę można w każdej chwili przerwać klawiszem Option lub Select. Klawiszem Spacebar (spacja) robimy pauzę w grze.

Zasady:

ogólne

Nasz bohater ma nocny tryb życia, śpi w dzień a w nocy ugania się za niesfornymi gremlinami. Aby przejść planszę należy wybić wszystkie gremliny hasające po pokoju, a rozbiegane mogwai umieścić w klatce. Można też poczekać na świt, który nastaje zawsze o godzinie 6:00. Światło słoneczne zabija gremliny.

ekwipunek bohatera

W skład ekwipunku każdego gremlin-killera powiniem wchodzić:
 • Miecz - dwuręczny, ostry miecz o długim ostrzu. Musi być lekki żeby bieganie po pokoju nie było męczące, a zarazem musi być bardzo ostry, aby można było z łatwoscią ścinać głowy i wypruwać flaki gremlinom. Uruchamiany przyciskiem Fire w joyu.
 • Plecak - przydatny do przechowywania Mogwai, czyli małych stworków, które nie są groźne dla bohatera, ale przez nie jest to całe zamieszanie. Niestety nasz bohater posiada jedynie mały plecak w którym mieści się tylko jeden Mogwai.
 • Aparat fotograficzny - koniecznie z fleszem. Uruchamiany za pomocą klawisza Shift. Sztuczne światło flesza powoduje oślepienie Gremlinów i Mogwai, przez co przez chwilę nie poruszają się. Aparat należy stosować rozważnie ponieważ model, który posiada nasz bohater, ma niestety bardzo ograniczoną dlugość filmu (max. 5 klatek :p, widać bohater jest biednym studentem i nie było go stać na lepszy model). Aparat ten ma też blokadę, dzięki której nie można pstrykać zdjęć kiedy się klisza skończy.

Oprócz tego każdy gremlin-killer powinien mieć dobry refleks i umiejętność unikania mocnych szczęk gremlinów.

mogwai

Mogwai są to małe, miluśkie futrzaki, które nie robią bohaterowi najmniejszej krzywdy. Jeżeli znajdują się jakieś mogwai na planszy, dostępna jest wtedy także klatka. należy zebrać wszystkie mogwai i włożyć je właśnie do tej klatki. Niestety w naszym plecaku mieści się tylko jeden mogwai, więc trzeba trochę pobiegać zanim się je wszystkie wyłapie. Na górze ekranu widać zawartość naszego plecaka. Może być on pusty, lub jeżeli jest w nim mogwai to widać w tym plecaku jego prześliczną mordkę. Jeżeli mogwai wejdzie przypadkiem do wody, rozmnarza się. Z jednego mogwai powstają dwa. Jedzenie, jakiegokolwiek typu, zjedzone przez mogwai, powoduje że ten miły futrzak zamienia się w mniej już miłego gremlina. Jeżeli wejdziemy w mogwai, który się jeszcze nie do końca przetransformował w gremlina, to go zabijamy. Po za tym mogwai mają możliwość uruchamiania telewizora i garnka z prażoną kukurydzą.

gremlin

Mniej miłe niż mogwai. Jeżeli wyciągniesz do nich rękę to możesz ją nieopatrznie stracić. Żarłoczne jak piranie gremliny, gdy się za bardzo zbliżą do bohatera, objadają go do czystych kości w niesamowicie szybkim tempie. Najlepszą odległością pomiędzy gremlinem a bohaterem jest taka odległość, przy której nie może on bohaterowi zrobić krzywdy, a znajduje się w zasięgu jego miecza. Wystarczy nacisnąć Fire, a za dnia, kiedy ty już będziesz sobie smacznie spał, reszta rodzinki będzie zbierać walające się po całym pokoju szczątki pechowego gremlina. Na szczęście dla mogwai, gremliny nie gustują w ich mięsie. Gremliny mają możliwość włączania telewizora, garnka z prażoną kukurydzą i lubią też buszować po lodówce. Mogą też otwierać klatkę, w której przechowujesz złapane mogwai. Nie pozwól im na to!

czas

Na dole ekranu znajduje się zegar pokazujący aktualną godzinę. Upływ czasu w grze jest przyśpieszony 60 razy (jedna minuta czasu gry jest równa jednej sekundzie czasu rzeczywistego). O godzinie 6:00 nastaje świt, a światło dzienne zabija gremliny. Przechodzisz wtedy do następnej planszy.

życia

Grę zaczynamy z trzema życiami. Ilość żyć jest pokazywana na górze ekranu. Dodatkowe życie dostajemy za każde zdobyte 10000 punktów (czyli 10000, 20000, 30000, itd.).

aparat fotograficzny

Grę zaczynamy z trzema "pstryknięciami" aparatem. Ilość pstryknięć jest pokazywana na dole ekranu w postaci gwiazdek. Dodatkowe pstryknia dostajemy za każde zdobyte 10000 punktów (czyli 10000, 20000, 30000, itd.). Zdjęcia pstrykamy klawiszem Shift. Flesh aparatu oślepia na chwilkę gremliny i mogwai (przestają się one poruszać przez pewien czas).

Elementy:

paski informacyjne

Górny pasek informacyjny:


Pasek ten jest podzielony na dwie części, lewą dla pierwszego gracza i prawą dla gracza drugiego. Prawa część jest dostępna tylko w trybie gry dla dwóch graczy. Pasek pokazuje ilość żyć dla danego gracza w postaci białych ludzików, ilość punktów zgromadzonych przez danego gracza, a także stan plecaka gracza, który właśnie gra.

Plecak pusty
Plecak pełny, z mogwai w środku

Dolny pasek informacyjny:


Pasek ten też jest podzielony na dwie części, lewą dla pierwszego gracza i prawą dla gracza drugiego. Prawa część jest dostępna tylko w trybie gry dla dwóch graczy. Pasek pokazuje długość kliszy w aparacie w postaci gwiazdek dla danego gracza. Jest tu też zegar wskazujący aktualną godzinę.

żywe istoty

Gremlin-killer, którym sterujemy
Mogwai, sprawcy całego zamieszania
Gremliny, nie pozwól się zjeść

A oto co pozostaje po tobie, jak nie będziesz wystarczająco dobrym gremlin-killerem

wyposażenie pokoju

Klatka na mogwai. Zbieraj je i przechowuj w tej klatce. Liczba przy rysunku mogwai oznacza ilość mogwai w klatce. Uważaj, bo gremliny potrafią otworzyć klatkę i mogwai mogą ucieć.
Lodówka, co jakiś czas się otwiera i wylatuje z niej kostka lodu, która się powoli roztapia tworząc kałużę. Gremlin, który podejdzie do lodówki, zaczyna wyrzucać z niej jedzenie.
Telewizor, gremliny i mogwai bardzo lubią oglądać telewizję. Telewizor włącza się gdy podejdą do niego gremlin, mogwai lub bohater. Włączony telewizor powoduje, że będące w jego pobliżu mogwai i gremliny przestają się poruszać.
Elektryczny garnek z prażoną kukurydzą. Włączany jest przez gremliny i mogwai. Nasz bohater potrafi go wyłączyć. Garnek ten produkuje prażoną kukurydzę w zawrotnym tempie i rozrzuca ją po całym pokoju.
Murek. Bohater, gremliny i mogwai nie potrafią przez niego przejść, ale można przez niego siekać bezkarnie mieczem gremliny.

jedzenie

Jedzenie wszelkiej maści. Mogwai, które je zjedzą zamieniają się w gremliny. Gremliny i bohater mogą jeść jedzenie bez większych skutków. Jedzenie to jest wyrzucane przez gremlina stojącego przy lodówce.
Prażona kukurydza wyrzucana przez włączony garnek. Zamienia mogwai w gremliny. Bardzo niebezpieczna ponieważ wyrzucana jest w bardzo dużej ilości. Bohater i gremliny mogą ją zjadać bez większych skutków.
Lód, wyrzucany z lodówki, kiedy nie stoi przy niej gremlin. Lód po jakimś czasie się roztapia tworząc kałużę.
Kałuża. Gremlin lub mogwai, który w nią wejdzie, rozmnaża się (powstają dwa gremliny lub mogwai). Kałuża musi być wystarczająco duża, żeby gremliny i mogwai mogły się w niej rozmnożyć.

Punktacja:

Podczas gry:
 • 100 pkt za zabicie gremlina
 • 7 pkt za zebranie jakiegokolwiek jedzenia
Po zakończeniu planszy:
 • 9 pkt za każdą minutę do 6:00 (czyli jeżeli przeszedłeś planszę o 5:40 to zostało do 6:00 dwadzieścia minut, czyli 20x9=180 pkt. Dostajesz 180 pkt za przejście planszy o 5:40)
 • 100 pkt za pierwszego mogwai w klatce +50 pkt za każdego następnego (czyli jeżeli masz w klatce trzy mogwai to za pierwszego dostajesz 100 pkt, za drugiego 150 pkt, za trzeciego 200 pkt, czyli razem za trzy mogwai dostajesz 100+150+200=450 pkt)

Koniec gry:

Gra się kończy gdy stracimy wszystkie życia. W grze nie ma highscore.

Znane mi błędy występujące w grze:

Nie zauważyłem żadnych błędów występujących w tej grze. Może jedynie w demie ai komputera jest bardzo małe. No i przy większej ilości elementów na planszy gra trochę spowalnia. Co ciekawe, nie zostaje spowolniony ruch bohatera, tylko wszystkich innych elementów na planszy.

Jak grać:

Trzeba trochę poćwiczyć żeby dobrze grać, ale gra ogólnie rzecz biorąc nie jest trudna. Należy też w pierwszej kolejności zabijać gremliny znajdujące się blisko lodówki i garnka. Za złapane mogwai jest więcej punktów niż za zabite gremliny, więc nie dopuszczaj do zbierania jedzenia przez mogwai i do ich ucieczek z klatki. Opłaca się też włączać telewizor i zwabiać gremliny w jego pobliże.

High Score:

Jeżeli grałes w tą grę i uzyskałes dużą ilość punktów, prześlij mi e-maila ze swoim nickiem i screenem z tej gry, udowadniającym ilość zdobytych punktów (wierzę w dobrą wolę internautów i w ich czyste sumienie, ponieważ nie mam niestety możliwości sprawdzenia jaki jest prawdziwy rekord internauty, więc please, nie oszukujcie). Minimalny pułap w tej grze to 30000 punktów.

Skąd ściągnąć:

Plik wykonywalny XEX: Gremlins.xex 22 KB
Obraz dysku ATR: brak -
Muzyka z gry SAP: brak -

Pozdrawiam
Adept Zap


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)