Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Ghostbusters


Nazwa gry: Ghostbusters
Rok produkcji: 1984
Autor: Fiete Kogh
Firma:
Typ: zręcznościowa

Spis Treści:

 1. Opis gry
 2. Uruchamianie
 3. Początek gry
 4. Mapa miasta
 5. GHQ
 6. Na ulicy
 7. Wyłapywanie duchów domowych
 8. Koniec gry
 9. Znane mi błędy występujące w grze
 10. Jak grać
 11. Cheat
 12. High Score
 13. Skąd ściągnąć

Opis gry:

Gra zostala zrobiona na podstawie starego juz filmu Łowcy duchów (Ghostbusters). Jest zrobiona dość porządnie, w końcu została wydana przez znaną firmę. Naszym zadaniem w grze jest zdobycie jak największej ilości pieniędzy. Robimy to prowadząc przedsiębiorstwo zajmujące się łapaniem duchów.

Uruchamianie:

Po załadowaniu gry usłyszymy muzykę z filmu Ghoustbusters. Można nawet przy niej sobie pośpiewać, ponieważ na dole ekranu pokazują się słowa do tej muzyki, a także skacząca piłeczka, która pokazuje sylabę, którą wlaśnie powinniśmy zaśpiewać. Pomysł moim skromnym zdaniem dobry. Grę uruchamiamy przyciskiem START. Mozemy też ją w każdej chwili przerwać używając przycisku START.

Początek gry:

bank:

Grę zaczynamy w banku. Najpierw tworzymy swoje konto. Należy podać nazwisko i imię, oddzielone przecinkiem. Warto zapamietać dokladnie co się wpisało, ponieważ będzie można w ten sposób utworzonego konta kożystać w przyszłości. Następnie komputer pyta się nas, czy już mamy utworzone konto. Jeżeli grasz w to pierwszy raz wpisz N i naciśnij Return. Na początek dostaniesz 10000$ na rozruch biznesu. Jeżeli już masz konto możesz nacisnąć Y i Return i podać jego numer. W ten sposób będziesz miał dostęp do zgromadzonej wcześniej gotówki.

salon samochodowy:

Teraz udajemy się do salonu samochodowego. Zgadnijcie po co ;). Trzeba bedzie wybrać sobie samochód, którym będziemy hasać sobie po mieście i gnębić biedne, niczego nie spodziewające się duchy. Samochód wybieramy wciskając klawisz od 1 do 4, i potwierdzając wybór Return'em. Jeżeli wciśniemy spację, dostaniemy więcej informacji o dostępnych samochodach. Mamy do wyboru cztery cacka. Różnią się one między sobą ładownością (czyli ilością dodatków, które można sobie zalożyć w warsztacie), prędkością maksymalną, no i oczywiście ceną. Oto one:

Rysunek
Nazwa
Prędkość
maksymalna
Ładowność
CenaOpis
Compact
75MPH
5
$2000
Jedyną zaletą tego samochodu jest niska cena.
1963 Hearse
90MPH
9
$4800
Dość duża ładowność. Trochę szybszy od poprzednika, ale też dużo droższy. Chyba najlepszy wybór dla początkujących.
Station Wagon
110MPH
11
$6000
Najbardziej pojemny samochód dostępny w grze, dość szybki i relatywnie tani. Najlepszy wybór wg mnie.
High-Perfomance
160MPH
7
$15000
Najszybszy dostępny samochód. Jego wady to mała pojemność i wysoka cena. Wg mnie za wysoka.

Jeżeli nie grałeś wcześniej w tą grę to polecam na początek samochód nr 1 lub 2.

warsztat samochodowy:

Po wybraniu samochodu trzeba będzie na niego zamontować sprzęt do masakrowania duchów. W tym celu udajemy się do warsztatu, gdzie go nam zamontują. Mam nadzieję że zostawiłeś sobie trochę pieniędzy na ten cel. W ekranie warsztatu, w prawym górnym rogu widzimy stan naszego konta, po prawej wybrany przez nas wcześniej samochód a po lewej możliwe do zamontowania dodatki. Dodatków jest siedem pogrupowanych w trzy grupy. Pomiędzy grupami przełączamy się klawiszami od 1 do 3. Pierwsza grupa to wykrywacze służące do wykrywania różnego rodzaju duchów. Druga to sprzęt do wyłapywania duchów. Trzecia, do ich przechowywania. Dany dodatek wybieramy poruszając pomocnikiem w górę lub w dół i naciskając fire. Teraz możemy ten dodatek przewieść do samochodu poruszając joyem w prawo. Jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy dany dodatek naciskamy fire a pomocnik go zamontuje w odpowiednim miejscu samochodu. Dodatków nie da się rozmontować wiec wybieraj mądrze ;).

Oto nasz pomocnik, który zamontuje dodatki na samochodzie.
A oto opis dostępnych dodatków:

Rysunek
Nazwa
Grupa Cena Opis
P-K Energy Detector
1
$400
Pokazuje, w którym budynku może się pojawić duch domowy. Da się bez tego dodatku żyć. Montowany na przednim zderzaku.
Image Intensifier
1
$800
Duchy domowe są słabo widoczne dla ludzkiego oka. To urządzenie wzmacnia widzialność takiego ducha. Przydatny dodatek. Montowany na przedniej szybie.
Marshmallow Sensor
1
$800
Wykrywa duże ilości piany w mieście. Może wykryć za wczasu miejsce, w którym może powstać piankowy marynarzyk. Mało przydatna rzecz. Montowany na dachu
Ghost Bait
2
$400
Wabik na duchy, bardzo przydatny do zapobiegania niszczenia budynków przez piankowego marynarzyka. Uruchamiany podczas gry klawiszem B. Można go użyć 5 razy. Radzę brać. Montowany na lewym tylnim świetle.
Traps
2
$600
Pułapka na duchy domowe. Jedyny dodatek, który możesz założyć w ilości większej niż jeden. Oprucz tego musisz założyć co najmniej jedną taką pułapkę aby wogóle móc grać. Pułapka ta służy do łapania duchów domowych. Zalecam zamontowanie okolo trzech takich pułapek, aby nie było konieczności wracania do bazy po każdym złapanym duchu domowym. Montowany na dachu.
Ghost Vacuum
2
$500
Odkurzacz, służący do łapania duchów ulicznych. Ma właściwie nieskończoną pojemność. Radzę brać. Wydłuża bardzo czas rozgrywki. Montowany na masce.
Portable Laser Confinement System
3
$8000
Bardzo drogie użądzenie. Służy ono do przechowywania duchów domowych złapanych do pułapki Traps. Ma pojemność 15 duchów. Montowany na tylnym zderzaku.

Jeżeli uważamy że jesteśmy już gotowi naciskamy klawisz E i zaczynamy grę.

Mapa miasta:

sterowanie:

Samochodem sterujemy przy pomocy joya, przy czym możemy jeździć tylko po ulicach (ale nowość ;) ). Jeżeli chcemy zaparkować i wejść do jakiegoś budynku to podjeżdżamy do tego budynku, kierujemy joya w stronę budynku i naciskamy fire. Oprucz joya działają też klawisze spacji i B. Spacja wyświetla informacje o pojeździe. Są to po kolei:

 • Backpack power - naładowanie plecaków laserowych w procentach
 • Empty traps - puste pułapki
 • Mans Left - ilość ludzi w samochodzie, maksymalnie trzech

Klawisz B działa jak masz zamontowany Ghost Bait w samochodzie. Powoduje on rozsypanie przynęty na duchy uliczne i zwabienie ich w pobliże tej przynęty.

zasady gry:

poruszanie się po mieście:

Na mapie miasta wyznaczasz drogę, którą ma przejechać samochód. Wyznaczasz ją kierując znakiem firmy, a kropki, ktore się za nim pojawiają, znaczą trasę jaką ma do przejechania samochód.

energia PK miasta:

Jest to energia zła zgromadzona w mieście. Wyświetlana jest na dole ekranu, . Energia ta wzrasta podczas grania powoli, ale nieubłaganie. Im jej więcej, tym szybciej się poruszają duchy uliczne, klucznik, oddźwierny i więcej się pojawia duchów domowych. Jak energia PK zwiększy się powyżej 5000 mogą tworzyć się piankowe marynarzyki. Jeżeli wzrośnie ona do 9999, wtedy klucznik i oddźwierny spotykają się w budynku ZUUL.

budynki w mieście:

Budynki te mogą być nawiedzane przez duchy domowe. Nawiedzone budynki migają na ciemnoczerwony kolor. Należy się wtedy udać do niego naszą brygadą duchołapów w celu złapania ducha. Należy zrobić to jak najszybciej. Jeżeli masz zamontowany w samochodzie P-K Energy Detector to budynki mogą migać na różowy kolor. W takim budynku może się w najbliższym czasie pojawić duch domowy. Jeżeli masz zamontowany Marshmallow Sensor, to czasami budynki mogą migać na biały kolor. Są to budynki zagrożone zniszczeniem przez piankowego marynarzyka.

budynki specjalne:

Na mapie, oprucz zwykłych domów, są dwa specjalne budynki. Są to GHQ, czyli twoja baza i ZUUL, budynek który spowodował całe zamieszanie z duchami. Budynki te pełnią specjalną rolę w grze. W GHQ ładujesz plecaki laserowe, uzupełniasz zapas ludzi i oprużniasz zajęte pułapki. ZUUL jest to centrum zła, które zwabia do siebie duchy uliczne.

duchy uliczne:

W czterech rogach mapy pojawiają się co jakiś czas duchy uliczne, które prubują dotrzeć do budynku ZUUL. Jeżeli najedziesz na ducha ulicznego, zatrzymujesz go, żeby go później, kiedy będziesz jechał, złapać do odkurzacza na duchy. Jeżeli duch uliczny dotrze do ZUUL, energia PK miasta wzrasta o 100 punktów.

piankowy marynarzyk:

Jeżeli energia PK miasta wzrośnie powyżej 5000, duchy uliczne mogą polecieć do jednego z budynków, zamienić się w piankowego marynarzyka i zniszczyć ten budynek. Jeżeli im się to uda to tracisz 4000$ więc nie dopuszczaj do tej sytuacji. Zapobiec temu możesz wciskając klawisz B gdy widzisz, że duchy lecą do budynku w celu jego zniszczenia. Rozsypujesz wtedy na ulicy przynętę i duchy tworzą piankowego marynarzyka na ulicy gdzie nie robi nikomu krzywdy. Za zapobiegnięcie zniszczenia budynku dostajesz 2000$. Oczywiście klawisz B działa jeżeli wcześniej zamontowałeś Ghost Bait.

klucznik i oddźwierny:

Po mieście chodzą dwie specjalne postacie. Są to klucznik (Keymaster) i oddźwierny (Gatekeeper). Na ich ruch nie masz wpływu. Gra się kończy, jeżeli dotrą oni do ZUUL. Docierają oni kiedy energia PK miasta wzrośnie do 9999. Mogą też dotrzeć wcześniej.

Elementy:
rysunek
nazwa
opis
samochód
samochód, którym się poruszamy po mieście
dom
zwykły dom, jeden z wielu w mieście
nawiedzony dom
dom, który został nawiedzony przez ducha domowego
dom z dużą energią PK
dom, który może zostać w najbliższym czasie nawiedzony przez ducha domowego
dom zagrożony zniszczeniem
dom zagrożony zniszczeniem przez piankowego marynarzyka
zniszczony dom
dom zniszczony przez piankowego marynarzyka
baza
twoja baza, z której dowodzisz firmą
ZUUL
budynek zła w mieście, tam lecą duchy uliczne
duch uliczny
nie pozwól im wlatywać do ZUUL
oddźwierny
podąża do ZUUL
klucznik
podąża do ZUUL
piankowy marynarzyk
niszczy domy, powstaje z duchów ulicznych

GHQ:

W budynku tym uzupełniasz zapas ludzi, energii plecaków laserowych i opróżniasz pułapki na duchy. Budynek ten nie może być zniszczony przez piankowego marynarzyka, albo nawiedzony przez ducha domowego. Widać wzbudzasz strach w przeciwniku ;).

Na ulicy:

Kiedy już wybierzesz cel podruży, jedziesz do niego swoją bryką. Nie musisz się martwić o inne samochody, cała ulica jest wyłącznie dla ciebie. Ech, dobrze jest mieć chody u burmistrza miasta :). jeżeli podczas planowania toru jazdy najechałeś na ducha ulicznego, to teraz masz szansę go wyłapać. Po prostu jak go zobaczysz na drodze skieruj na niego swoją bryczkę i naciśnij fire. Wessać go możesz, jeżeli wcześniej zaopatrzyłeś się w Ghost Vacuum. Samochodem możemy poruszać w lewo i w prawo, nie można zmieniać jego prędkości.

Wyłapywanie duchów domowych:

Aby złapać ducha domowego należy:

 1. Pierwszym duchołapem postawić pułapkę na środku planszy (wciskamy fire żeby ją upuścić)
 2. Przejść nim na lewą stronę planszy, jak najdalej można, obrócić go twarzą do pułapki i nacisnąć fire
 3. Teraz kierujemy drugim duchołapem, umieszczamy go po prawej stronie ekranu, obracamy twarzą do pułapki, czekamy aż duch znajdzie się w pobliżu środka planszy i naciskamy fire
 4. Właśnie uruchomiłeś lasery, duch nie może przez nie przelecieć
 5. Teraz jeżeli poruszysz joyem w prawo gość z lewej będzie szedł w stronę pułapki naganiając ducha, gość z prawej zrobi to samo jak poruszysz joyem w lewo
 6. Kiedy już duch będzie dokładnie nad pułapką, uruchom ją wciskając fire

Jeżeli uda ci się złapać ducha dostajesz kasę. Im szybciej go złapiesz tym mniej energii plecaków poświęcisz i więcej kasy za ducha dostaniesz. Jeżeli nie uda ci się go złapać, stracisz jednego z duszołapów a energia PK miasta podskoczy o 300 punktów. Podskoczy też jeżeli nie przyjedziesz do nawiedzonego domu na czas. Jeżeli skrzyżujesz lasery dwóch ludzi, to wtedy nastąpi natychmiastowe rozładowanie się plecaków i będziesz musiał wracać do bazy aby je naładować.

Koniec gry:

Gra może się skończyć na trzy sposoby: porażką, połowicznym sukcesem i pełnym sukcesem. Porażka następuje wtedy, kiedy klucznik i oddźwierny dotrą do budynku ZUUL, a stan twojego konta jest mniejszy niż stan przed początkiem gry. Jeżeli stan twojego konta będzie większy od stanu początkowego to masz szansę uratować miasto niszcząc portal zła. Kiedy klucznik i oddźwierny połączą się w ZUUL przenosi cię do tego budynku. Teraz musisz dwoma ze znajdujących się w samochodzie ludzi wejść do budynku pod nogami piankowego marynarzyka. Jeżeli ci się nie uda, miasto zostanie zniszczone, ale twoja firma zachowa pieniądze które zdobyła. Jest to połowiczne zwycięstwo :/. Jeżeli ci się uda wejść do budynku, to niszczysz portal i dostajesz 5000$ za uratowanie miasta. Na koniec bank podaje ci stan twojego konta i jego nowy numer, zapisz go sobie gdzieś, bo jeżeli będzies chciał zagrać znowu, to możesz po wpisaniu tego numeru zaczynać z większą ilością gotówki. Numery kont dla każdego Nazwiska, Imienia są różne.

Znane mi błędy występujące w grze:

Nie zauwarzyłem żadnych błędów. Jedynie podczas zakładania dodatków do samochodu dobrze by było gdyby można było zdemontować jakieś urządzenie.

Jak grać:

Wyłapuj jak najwięcej duchów w jak najkrótszym czasie. Im szybciej będziesz wyłapywał duchy, tym więcej kasy dostaniesz i będziesz mógł szybciej jechać do następnego nawiedzonego domu. Jak energia PK zwiększy się do 5000 to połóż palec na klawiszu B, żeby zareagować na czas podczas tworzenia się piankowego ludzika.
Powodzenia :).

Cheat:

A oto kilka kodów dla cziteerów, ja proponuję jednak grać bez nich (więcej zabawy):

konto
numer konta
stan konta
ADEPTZAP
242401
$50000
ADEPTZAP
640502
$80000

Powinno to starczyć na najlepszy sprzęt.

High Score:

Jeżeli grałes w tą grę i uzyskałes dużą ilość kasy, prześlij mi e-maila ze swoim nickiem, Nazwiskiem, Imieniem wpisanym do gry i numerem konta, też wpisanym do gry. Minimalny pułap w tej grze to 30000$.

Skąd ściągnąć:

Yogi/Jellystone park:brak-
Plik wykonywalny XEX:Ghostbusters.xex45 KB
Obraz dysku ATR:Ghostbusters.atr26 KB
Muzyka z gry SAP:Ghostbusters.sap3 KB

Pozdrawiam
Adept Zap


Dzieki temu opisowi znow z przyjemnoscia pogralem w Ghostbusters. Dowiedzialem sie o Ghost Bait, o kyorym wczesniej nie wiedzialem. Mam jednak dwie uwagi. Po pierwsze autor nie wspomnial, ze jezeli nie mamy Image Intensifier'a to duchy domowe podczas wyl
lewiS, 2005-07-04 03:31:23, 172.201.154.210

Hmm, standardowe dodatkowe konto:
HERBIE 05250624 ;)
Poza tym - róló giera!!!
Sikor, 2005-07-05 09:31:21, 83.24.243.127

Opis róló, ale matko, ile ortów!
el14, 2006-03-01 11:43:25, 80.55.139.222

PAWEL
71741602 (83900 $)

Bardzo dobry opis. ;)
PAWEL, 2006-07-12 00:19:41, 83.19.252.154

autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)