Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   

więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>Zdjęcia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

ReklamaSubskrypcja


zapisz się!

Archon


Nazwa gry: Archon
Rok produkcji: 1983
Autor: Anne Westfall, Jon Freeman, Paul Reiche III
Firma: Free Fall
Wydawca:
Typ: zręcznościowo-strategiczna

Spis Treści:

 1. Opis gry
 2. Konfiguracja gry
 3. Uruchamianie
 4. Sterowanie
 5. Zasady:
 6. Spis postaci:
 7. Koniec gry
 8. Znane mi błędy występujące w grze
 9. Jak grać
 10. High Score
 11. Skąd ściągnąć


Opis gry:

Gra zręcznościowo-strategiczna. Wyglądem przypomina trochę szachy, jednak typ rozgrywki i ruchy figur różnią się nieco od szachów. Będziesz musiał pokonać w niej przeciwnika stając po jednej ze stron konfliktu (do wyboru jest Porządek czyli Order i Chaos). Postacie są rysowane jednym kolorem, muzyczka ładna.

Konfiguracja:

Rozgrywkę konfigurujemy klawiszami SELECT i OPTION. Klawisz SELECT służy do wybrania, która ze stron rozpoczyna rozgrywkę (Order first lub Chaos first). Klawisz OPTION służy do przełączania trybów rozgrywki:

 • Computer light - gracz po stronie Chaos'u (Czarni) , komputer po stronie Porządku (Biali),
 • Computer dark - gracz po stronie Porządku (Biali) , komputer po stronie Chaos'u (Czarni),
 • Two-players - gracz na joystick'u nr 1 po stronie Order'u (Biali), gracz na joystick'u nr 2 po stronie Chaos'u (Czarni).

Uruchamianie gry:

Grę uruchamiamy wciskając przycisk START.

Sterowanie:

Sterowanie przebiega za pomocą joystick'a przyłączonego do portu nr 1 dla gracza pierwszego i (jeżeli włączamy tryb Two-Players) joystick'a przyłączonego do portu nr 2 dla gracza drugiego. Za pomocą joystick'ów poruszamy kursorem w części strategicznej gry , wybieramy czary i poruszamy postaciami w części zręcznościowej gry. Fire'rem wybieramy postać, którą chcemy przesunąć na planszy, wybieramy czar lub strzelamy w części zręcznościowej.

Zasady gry:

Ogólne:

Wygrać w grze możemy na trzy sposoby:

 • gdy zabijemy przeciwnikowi wszystkie postacie (sposób najtrudniejszy),
 • gdy zajmiemy wszystkie pola magiczne (jest ich pięć, sposób najłatwiejszy),
 • Gdy przeciwnik nie może się poruszać żadną ze swoich postaci (np. gdy mu zostanie jedna postać a my ją unieruchomimy czarem "imprison").

Rozgrywkę rozpoczynamy na różnokolorowej szachownicy, na której są rozstawione postacie obydwu stron konfliktu. Postaciami przesuwamy na zmianę (raz my, raz przeciwnik) podobnie jak w szachach.

Poruszanie się:

Zasady ruchu są jednak nieco odmienne (podobnie jak postacie). Ze względu na sposób poruszania się, postacie możemy podzielić na trzy grupy:

Ground (postacie poruszające się po ziemi)
Mogą chodzić tylko w liniach poziomych albo pionowych (tak jak przedstawiono na rysunku), nie mogą wkraczać na pola zajęte przez inne zaprzyjaźnione postacie, a gdy napotkają wrogą postać, to nie mogą się dalej poruszać. Postacie te zazwyczaj mają mały zasięg marszu.
Fly (postacie latające)
Mogą przelatywać nad innymi postaciami, czy to zaprzyjaźnionymi, czy wrogimi i mogą latać w linii pionowej, poziomej, jak i ukośnej. Zazwyczaj mają duży zasięg przelotu.
Teleport (postacie potrafiące się teleportować)
Ten sposób poruszania mają tylko dwie postacie na planszy, Wizard (Czarodziej po stronie Porządku) i Sorceress (Wiedźma po stronie Chaos'u). Sposób ten nie różni się właściwie od zwykłego latania (Fly).
Przykład ruchu jednostki
maszerującej Knight (Rycerz)
o zasięgu 3 pól
Przykład ruchu jednostki
latającej Djinni (Dżin)
o zasięgu 4 pól

Oprócz sposobu poruszania się, jednostki mają też dany zasięg mierzony w ilości pól, które mogą przebyć. Aby przemieścić daną jednostkę należy podczas trwania swojej tury najechać kursorem na postać i nacisnąć Fire. U dolu ekranu pojawi się wtedy informacja o danej jednostce np. "Djinji (Fly 4)". Djinni to nazwa jednostki (Dżin), Fly - sposób poruszania się (Dżiny latają), a 4 oznacza zasięg danej jednostki. Następnie za pomocą joystick'a przemieszczamy daną jednostkę, i gdy skończymy się poruszać naciskamy Fire aby postawić jednostkę w wyznaczonym miejscu.

Czarowanie:

W grze są dwie postacie, które potrafią rzucać czary, mianowicie Wizard i Sorceress. Czary dla obu postaci są takie same. Oto one:

 1. Teleport - teleportuje wybraną jednostkę w dowolne miejsce na planszy. Należy wybrać jednostkę do przeteleportowania (może to być tylko zaprzyjaźniona jednostka i nie może ona stać na polu magicznym), a następnie miejsce docelowe. Jednostki nie wolno postawić na polu zajmowanym przez inną jednostkę zaprzyjaźnioną, lub na polu magicznym. Można natomiast ją przeteleportować na pole zajmowane przez wrogą jednostkę.
 2. Heal - uleczanie jednostki, która została ranna w walce. Nie można uleczyć jednostek przeciwnika i jednostek stojących na polach magicznych.
 3. Shift time - odwrócenie przepływu czasu. Powoduje to, że pola, które zmieniają jasność podczas gry, zaczynają ją zmieniać w drugą stronę (jeżeli ciemniały to zaczynają jaśnieć, a jeżeli jaśniały to zaczynają ciemnieć). Ma to wpływ na przebieg walki i może być bardzo pomocne jeżeli jest wykorzystane w odpowiednim momencie gry.
 4. Exchange - zamiana miejscami dwóch dowolnych postaci (mogą to być postacie zaprzyjaźnione jak i wrogie). Nie można wymienić postaci jeżeli jedna z nich stoi na polu magicznym
 5. Summon elemental - przywołanie żywiołu. Jest to stworzenie dodatkowej jednostki, którą można położyć na dowolnej jednostce przeciwnika (oczywiście jeżeli nie stoi ona na polu magicznym). Dochodzi wtedy do walki, w której kierujemy żywiołem (może to być jeden z żywiołów: ogień, woda, powietrze, ziemia). Nie mamy wpływu na to, który z żywiołów się pokaże po użyciu tego czaru (żywioł jest losowany). Po walce żywioł odchodzi.
 6. Revive - odzyskanie straconej w grze postaci. Czar pozwala na przywrócenie z zaświatów jednej wybranej postaci. Wybieramy postać, którą chcemy przywrócić do życia i stawiamy ją na polu obok postaci, która wywołuje ten czar (Wizard albo Sorceress). Nie jest możliwe rzucenie tego czaru jeżeli wszystkie pola wokół jednostki rzucajacej czar są zajęte.
 7. Imprison - zniewolenie postaci. Za pomocą tego czaru możemy unieruchomić którąś z postaci przeciwnika na kilka tur. Na ile? To jest zależne, kiedy ten czar jest rzucony (zależy od jasności pól, które zmieniają swoją jasność w grze. Jeżeli grasz Porządkiem to najlepiej kiedy są najjaśniejsze, a jeżeli Chaos'em to najlepiej kiedy są najciemniejsze).
 8. Cease conjuring - powrót. Nie jest to właściwie czar, tylko opcja powrotu jeżeli zdecydujesz się nie używać żadnego czaru. Jest to jedyna opcja którą możesz wybrać kilka razy (ile chcesz).

Dany czar w jednej rozgrywce można rzucić tylko jeden raz (wyjątek - Cease conjuring). Po rzuceniu czaru tracimy go, więc należy używać ich mądrze.

Walka:

Do walki dochodzi wtedy, kiedy na tym samym polu spotkaja się figury Order'u i Chaos'u.

Pole, na którym obydwie figury się znajdują, jest powiększane (na caly ekran). Figura Porządku jest ustawiana po lewej stronie pola walki, figura Chaos'u po prawej stronie i rozpoczyna się walka. Postaciami kierujemy za pomocą joystick'a a strzelamy za pomocą przycisku Fire. Postacie po strzale muszą chwilę odczekać żeby móc strzelić ponownie. Kiedy postać jest gotowa do strzału, objawia się to dzwonkiem (wyższy dźwięk dla postaci Porządku, niższy dla Chaos'u). Po lewej i prawej stronie ekranu są dwa wskazniki w formie pasków. Pokazują one zdrowie danej postaci. Jeżeli któraś z postaci straci cale swoje zdrowie to ginie. Postać przeciwna zajmuje wtedy to pole i gra powraca do trybu strategicznego. Czasem się zdarza remis, kiedy obydwie postacie giną. Wytrzymałość postaci zależy od dwóch czynników, mianowicie: od samej postaci (różne postacie mają różne zdrowie maksymalne), a także od jasności pola na którym walczą (postacie Porządku mają większe zdrowie na polach jaśniejszych, a mniejsze na ciemniejszych, postacie Chaos'u na odwrót). Na planszy są też przeszkadzajki w formie kulek. Ich jasność zmienia się w trakcie walki, czasami wogóle znikają, albo się nagle pojawiają. Jeżeli ich jasność jest zbliżona do jasności tła planszy to wtedy powodują, że postać, kiedy na nie wejdzie, porusza się dwa razy wolniej. Pociski wystrzelone przez postacie też poruszają się dwa razy wolniej, kiedy przechodzą przez taką przeszkadzajkę. Jeżeli przeszkadzajka jasnoscią różni się dość wyraźnie od tla, to wtedy postacie w ogóle nie mogą przez nią przejść, a pociski zatrzymują się na niej. Moc, kształt i szybkość pocisku zależy od postaci, która go wystrzeliła. Po skończonej walce można uleczyć za pomocą Wizard'a albo Sorceress nadszarpnięte zdrowie postaci.
- typowa przeszkadzajka

Spis postaci:

Postacie po stronie Porządku (Order):

Knight (Ground 3) Rycerz, porusza się szybko podczas walki i uderza mieczem, który ma mały zasięg. Siła uderzenia i zdrowie małe. Jest to najsłabsza postać Porządku.
Archer (Ground 3) Łucznik, jedna ze słabszych postaci, zdrowie dość niskie, podobnie jak siła uderzenia. Strzela wązkimi pociskami średniej prędkości
Valkyrie (Fly 3) Walkiria, zdrowie i siła uderzenia średnie. Pociski o szybkości średniej, wąskie tak jak u Łucznika
Golem (Ground 3) Golem, zdrowie i siła uderzenia duża. Pocisk w kształcie kuli porusza się ze średnią prędkością. Wadą Golema jest mała szybkość przemieszczania się.
Unicorn (Ground 4) Jednorożec, jedna z najlepszych postaci w grze. Zdrowie i siła uderzenia średnie. Postać jest mała przez co trudniej w nią trafić. Pociski są wązkie i bardzo szybkie przez co stają się zabujczą bronią w walce z przeciwnikiem.
Djinni (Fly 4) Dżin, postać o dużym zdrowiu, ale za to małej sile rażenia. Pociski w kształcie kuli poruszają się dość szybko. Jedna z lepszych postaci.
Phoenix (Fly 5) Feniks, tą postacią się trudno gra. Dobra jest na jednostki powolne lub na gladiatorów. Ma dość duże zrdowie ale siłe i zasięg rażenia mały. Nie strzela żadnymi pociskami, zamienia się w chmurę ognia, która razi przeciwnika stojącego blisko. Jest nieczuły na pociski przeciwnika, kiedy zamienia się w chmurę ognia.
Wizard (Teleport 3) Czarodziej, jedna z lepszych postaci. Zdrowie ma dość duże a siłę rażenia bardzo dużą. Pociski w kształcie kuli poruszają się dość szybko. Ta postać potrafi czarować.

Postacie po stronie Chaos'u (Chaos):

Goblin, porusza się szybko podczas walki i uderza pałką, która ma mały zasięg. Siła uderzenia i zdrowie małe. Jest to najsłabsza postać Chaos'u. Goblin (Ground 3)
Skorpion gigant, jedna ze słabszych postaci. Zdrowie ma średnie, a siłę rażenia małą. Pociski o kształcie trzech strzałek lecą ze średnią prędkością. Manticore (Ground 3)
Duch, który zabija krzykiem. Ma mały zasięg rażenia, można go zabić podczas krzyku. Krzyk trwa małą chwilkę, ale ma dużą moc. Zdrowie ma średnie. Banshee (Fly 3)
Trol, charakteryzuje go duże zdrowie jak i duża siła uderzenia. Pociski w kształcie kuli lecą ze średnią prędkością. Postać porusza się powoli. Troll (Ground 3)
Bazyliszek, jedna z lepszych postaci ze wzgledu na dużą szybkość lotu pocisku. Zdrowie ma średnie, a siłę rażenia dość dużą. Pociski są w kształcie dwóch strzałek. Basilisk (Ground 3)
Zmiennokształtny, podczas walki przejmuje wszystkie własności przeciwnika takie jak: zdrowie (jest przejmowane przed uwzględnieniem wpływu jasności tła), kształt i szybkość poruszania się postaci, kształt, szybkość i siła rażenia pocisków, zdolności specjalne (np. ogień feniksa). Postacią tą należy atakować jak najsilniejsze figury, a unikać starć ze słabszymi postaciami. Shapeshifter (Fly 5)
Smok, jedna z najlepszych jednostek w grze. Ma bardzo duże zdrowie, bardzo dużą siłę uderzenia, pocisk w kształcie chmury ognia leci ze średnią prędkościa. IMO najlepsza jednostka w grze. Dragon (Fly 4)
Wiedźma, jedyna postać po stronie Chaos'u, która potrafi czarować. Dość dobra w walce. Strzela szybkimi pociskami w kształcie strzały (wązkie), zdrowie ma duże, podobnie jak siłę rażenia. Sorceress (Teleport 3)

Żywioły (Elementals):

Water Woda, żywioł o dużym zdrowiu i średniej sile rażenia. Pociski w kształcie pulsujących kulek o średniej predkości lotu.
Air Powietrze, zdrowie ma trochę mniejsze od Wody, siłę rażenia małą. Pociski w kształcie wietrznych kulek poruszające się szybciej od pocisków Wody.
Earth Ziemia, żywioł ten porusza się wolniej od innych, ale za to ma bardzo duże zdrowie. Pociski w kształcie dużej kuli poruszają się powoli, ale mają dużą siłę rażenia.
Fire Ogień, żywioł o średnim zdrowiu i dużej sile rażenia. Pociski w kształcie pulsujących ogniowych kulek poruszają się szybko. Chyba najbardziej zabójczy ze wszystkich żywiołów.

Koniec gry:

W rozdziale "Zasady gry, ogólne" opisano przypadki w których gra się kończy. Na cześć zwycięzcy odgrywane są fanfary i krótka informacja o tym, kto wygrał.

Znane mi błędy występujące w grze:

W grze tej nie zauważyłem żadnych błędów. Jednak brakuje możliwoœci cofnięcia, kiedy przez przypadek wybierzemy nie tą figurę co trzeba.

Jak grać:

A to już zależy od umiejętności twoich i przeciwnika, i tego czy grasz z żywym przeciwnikiem czy z maszyną. Ja ze swojej strony mogę Ci dać kilka wskazówek. Oto one:

Porady dla Porządku (Order'u):

 1. Nie wychodź Wizard'em poza pole magiczne. Przeciwnik może rzucić na niego (na nią) czar "imprison" i pozbawić cię możliwości czarowania (a także unieruchomić twoją postać).
 2. Na początku dobrze jest rzucić czar "teleport", i przeteleportować zaprzyjaźnioną figurę stojącą na ciemnym polu (np. Unicorn) na figurę przeciwnika stojącą na jasnym polu (np. Basilisk).
 3. Zmiennokształtnego atakuj jak najsłabszymi figurami.
 4. Na początku próbuj ustawić wszystkie postacie na jasnych polach.
 5. Feniksem atakuj Gobliny. Nie będą z nim miały większych szans.
 6. Walka Feniksa ze Zmiennokształtnym może być dość długa i denerwująca.
 7. Gdy masz zajęte cztery pola magiczne i neutralne pola zaczynają ciemnieć (zciemnieją do średniej jasności) rzuć czar "Shift time". Będziesz mógł przeprowadzać ataki na ostatnie pole magiczne przez dłuższy czas.
 8. Trzymaj silniejsze postacie blisko pól magicznych.W razie kiedy neutralne pola zaczną jaśnieć, będziesz mogł zaatakować postacie, które nie zdążą się wycofać z pól magicznych, leżących na polach neutralnych.

Porady dla Chaos'u:

 1. Nie wychodź Sorceress poza pole magiczne. Przeciwnik może rzucić na niego (na nią) czar "imprison" i pozbawić cię możliwości czarowania (a także unieruchomić twoją postać).
 2. Na początku dobrze jest rzucić czar "teleport", i przeteleportować zaprzyjaźnioną figurę stojącą na jasnym polu (np. Basilisk) na figurę przeciwnika stojącą na ciemnym polu (np. Unicorn).
 3. Zmiennokształtnym atakuj jak najsilniejsze figury wroga.
 4. Na początku próbuj ustawić wszystkie postacie na ciemnych polach.
 5. Feniksa atakuj postaciami, które szybko się poruszają i strzelają.
 6. Walka Zmiennokształtnego z Feniksem może być dość długa i denerwująca.
 7. Gdy masz zajęte cztery pola magiczne i neutralne pola zaczynają jaśnieć (zjaśnieją do średniej jasności) rzuć czar "Shift time". Będziesz mógł przeprowadzać ataki na ostatnie pole magiczne przez dłuższy czas.
 8. Trzymaj silniejsze postacie blisko pól magicznych. W razie kiedy neutralne pola zaczną ciemnieć, będziesz mogł zaatakować postacie, które nie zdążą się wycofać z pól magicznych, leżących na polach neutralnych.

High Score:

W tej grze nie ma high score'a.

Skąd ściągnąć:

Plik wykonywalny XEX: Archon.xex Wersja angielska gry
ArchonPL.xex Wersja polska gry
27KB
25KB
Obraz dysku ATR: brak -
Muzyka z gry SAP: Archon.sap 1KB

Pozdrawiam
Adept Zap


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)